ads
محتواسل
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

راز های پنهان و شگفت انگیز در طراحی لوگو!

رازها و نکات کاربردی در طراحی لوگو!

در این مقاله سعی خواهد شد به صورت کلی هر آنچه که در ارتباط با لوگو و راز طراحی لوگو، برای کسب و کار را باید بدانید صحبت کنیم.

 

رازهای طراحی لوگو

 

 

تاریخچه لوگو

لوگو نمایه و یا تصویر گرافیکی است که باعث خلق مالکیت و رساندن یک مفهوم خاص می باشد.

برای درک تاریخچه لوگو باید به دوران پارینه سنگی و یا همان عصر حجر سفر کنیم. زمانی که انسان های نخستین توانستند با استفاده از اجسام سخت و نوک تیزی که توسط طبیعت شکل گرفته شده بود نقش نگاره هایی را بر سنگ ها حکاکی کنند.

در آن دوران تصاویر، مفهوم لوگو و مالکیتی نداشتند و صرفا تجربه هایی بودند که انسان نخستین از مشاهده پیرامون خود کسب و سعی می کرد با حکاکی آن به آن مشاهدات معنا و مفهوم ببخشد و بیشتر برای ثبت وقایع مورد استفاده قرار می گرفت.

همانند چیزی که بر سنگ نگاره های تخت جمشید و ثبت وقایع اعم از جشن ها و نقش موجودات اساطیری دیده می شود.

 

لوگو انسان نخستین

 

با گذشت زمان و دسترسی بشر به ابزار های طراحی و ایجاد رشد عقل نوع بشر استفاده از تصاویر به عنوان لوگو برای مالکیت بخشی بیشتر مورد استفاده قرار گرفت.

در قرن ۱۲ تصاویری که بر سپر جنگ جویان نقش می بست بخش های مختلف ارتش را از هم جدا میکرد.

 

لوگو شوالیه ها

 

در سال ۱۳۸۹، ریچارد دوم، پادشاه انگلستان قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن کارخانه‌های آبجوسازی باید تابلویی را در بیرون کارگاه های خود نصب کنند که به سبب آن بتواند این کارخانه ها را جداسازی کنند و در اصل آن تابلو ها نشان دهنده برندینگ و مالکیت یک کارخانه به حساب می آمد.

امروزه با پیدایش ابزار و نرم افزار های حرفه ای در زمینه طراحی لوگو سبب شده تا دست طراحان را برای ایجاد یک آرم جذاب و خاص بیش از گذشته باز بگذارد.

لوگو باعث خلق معنا و مفهوم به یک امر خاص می شود و با اثر مالکیت بخشی خود مفهوم لوگو، جزئی جدایی ناپذیر در زندگی بشر خواهد بود.

 

طراحی لوگو در تبلت

 

نکاتی مهم در طراحی لوگو

سه دسته بندی که اغلب در طراحی لوگو قرار می گیرد:

 • ایده گرافی     – لوگو طراحی شده از تصاویر آزاد انتزاعی و مفهومی
 • تصویر گرافی  – لوگو طراحی شده توسط تصاویر نمادین، تصویرسازی
 •  تایپو گرافی   – لوگو ساده و متنی، مانند حروف اول یک شرکت

انواع لوگو

 • ایده گرافی

نماد و تصویری که نشان دهنده یک ایده یا یک مفهوم، به جای بیان معنی مستقیم آن است، یک ایده گراف نامیده می شود.

 

 

صورتک و اموجی لبخند، یک ایده گرافی می باشد که نشان دهنده شادی است.

 

ایده گرافی ها بیان انتزاعی از یک مفهوم هستند. بسیاری از تابلو های هشدار شهری پیرامون ما یک ایده گرافی هستند مانند تابلو سیگار ممنوع که مستقیما به سیگار کشیدن اشاره ای ندارد.

لوگوی تیم بسکتبال NBA شیکاگو بولز یک طراحی لوگو به صورت انتزاعی و یک ایده گرافی است. این لوگوی نمادین، دارای یک گاو قرمز عصبانی است.

یک نگاه وحشیانه، سوراخ های بینی باز، یک پوزه مهیب، و یک ابروی شیار دار نشان می دهد که او همیشه برای یک حمله بزرگ آماده است.

 

لوگو تیم بسکتبال شیکاگو بولز

 

 • تصویر گرافی

Pictography یا همان تصویر گرافی بیان داده ها و مطالب به زبان تصاویر است. از علم تصویر نگاری بیشتر در علم آمار و ریاضیات با تسفیر نمودار ها و دیتا ها استفاده می شود. ویکتوریا فرومکین، رابرت رادمن و نینا هیمز، در کتاب مقدمه ای بر زبان، ویرایش نهم وادسورث بیان می کنند که:

 

تفاوت بین تصویر گرافی و ایده گرافی همیشه واضح نیست. ایده گرافی ها تمایل کمتری به بازنمایی مستقیم دارند، و ممکن است فرد مجبور شود معنی یک ایده گرافی خاص را یاد بگیرد. تصویر گرافی ها بیشتر تحت اللفظی هستند. به عنوان مثال، نماد پارک ممنوع که از حرف P با یک رنگ سیاه در داخل دایره قرمز رنگ با خط قرمز مایل در میان آن تشکیل شده است، یک ایده گرافی است. این نشان ‌دهنده ایده پارک نکردن به طور انتزاعی است. نماد پارک ممنوع که خودرویی را در حال یدک‌کشی نشان می‌دهد، بیشتر به معنای واقعی کلمه است، بیشتر شبیه یک تصویر گرافی است. 

 

تفاوت ایده گرافی و تصویرگرافی

 

 

 • تایپوگرافی

تایپوگرافی اسم آشنایی میان طراحان گرافیک به حساب می آید. تایپوگرافی در طراحی لوگو به بیان تصویر سازی از اسم برند به صورت فونت را می گویند.

تایپوگرافی می تواند فقط یک حرف از اسم یک برند نیز بوده و در آن از تصاویر گرافیکی هم استفاده شود.

در تایپوگرافی حتما نیازی نیست به نوع فعالیت برندینگ اشاره کنیم.

 

پنج نکته کلیدی در طراحی لوگو

 • چشم نوازی
 • جاودانگی
 • به یاد ماندنی
 • مقیاس پذیر
 • مفهوم پذیری و خلاقیت

 

مشخصه های یک لوگو حرفه ای

 • چشم نوازی

منظور از چشم نوازی یک لوگو استفاده اصولی و بجای المان ها و حروف و همچنین بکارگیری از المان های غیر پیچیده در یک لوگو است. استفاده از اصل تقارن در طراحی یک امر حیاتی برای رسیدن به یک لوگوی چشم نواز می باشد.

 

 • جاودانگی

جاودانگی یک لوگو صرفاً به این معنا نیست که طراح گرافیک باید لوگویی را طراحی کند که برای تمام مدت موجودیت یک کسب و کار و برند همیشگی باشد.

برای درک بهتر مفهوم جاودانگی لوگو فرض کنید شما به عنوان یک طراح گرافیک سفارش طراحی لوگو یک برند و فروشگاه گوشی آیفون را بر عهده دارید. 

حال اگر شما از المان و شکل لنز دوربین گوشی آیفون ۱۱ در لوگو استفاده کنید ممکن است این لوگو مورد پسند مشتری شما قرار گیرد اما با گذر زمان و حذف و یا تغییر کلی مدل لنز آیفون و نوع قرار گیری لنز دوربین ها لوگو شما بعد از مدتی از چشم مشتری خواهد افتاد.

پس استفاده از رنگ ها،  المان و فونت هایی که ممکن است در یک برهه زمانی مد شوند در طراحی لوگو یکی دیگر از مواردی به حساب می آید که باعث از بین رفتن جاودانگی لوگو شما می شود.

 

 • به یاد ماندنی و مقیاس پذیری

 یک طراح گرافیک در طراحی لوگو باید حداکثر سعی خود را بکند تا لوگویی که طراحی می کند، به یاد ماندنی باشد.

مثال معروف در این زمینه می توان به لوگوی شرکت استارباکس و یا بنز اشاره کرد.

 

لوگو استارباکس

 

پرهیز از پیچیدگی و درهم بودن المان ها و بیش از حد انتزاعی بودن یک لوگو، سبب به خاطر سپاری آسان آن در ذهن مخاطب خواهد شد.

مقیاس پذیری لوگو هم باید مورد نظر یک طراح باشد. یک لوگو باید در هر اندازه ای جذابیت و خاص بودنش را حفظ کند.

برای رسیدن به یک لوگوی مقیاس پذیر پیشنهاد می شود که طراح پس از پایان طراحی لوگو، آن را در محل و اشکال مختلفی مانند دایره، بیضی و مستطیلی قرار دهد و نتیجه نهایی را بررسی کند.

 

 • مفهوم پذیری و خلاقیت

 

خلاقیت در طراحی لوگو

 

داشتن خلاقیت و ایده در خلق هر اثری باعث موفقیت و خاص شدن اثر نهایی می شود.

نکته مهم در خلق یک اثر خلاق پرهیز از بیش از حد انتزاعی کردن یک طرح است. سادگی، مفهوم انتزاعی مناسب، استفاده از رنگ بندی و فونت مناسب، می تواند شما را در خلق یک لوگوی مفهوم پذیر و خلاق یاری کند.

 

استفاده از ابزار حرفه ای در طراحی لوگو

 

 • آشنایی با روش های روز طراحی

یک طراح گرافیک باید مطالعه داشته باشد و وبسایت های طراحی و مقالات روز طراحی را بررسی نماید. به روز بودن یک طراح به خلق یک طرح ماندگار کمک به سزایی خواهد کرد.

علم طراحی همانند سایر شاخه ها هر روز دست خوش تغییرات است، بنابراین تحقیق و مطالعه یک طراح گرافیک امر حیاتی و غیر قابل انکار در پیشرفت یک طراح به حساب خواهد آمد.

 

زینت انسان در سه چیز است : علم، محبت و آزادی (افلاطون)

 

 

 • استفاده از ابزار طراحی مدرن

استفاده از ابزار و نرم افزارهای جدید طراحی نکته کلیدی در موفقیت یک طراح لوگو خواهد بود. ابزار یک طراح سیستم به روز و نرم افزار های او است.

 

سفارش طراحی لوگو

 

نرم افزارهای طراحی یک طراح گرافیک باید همیشه آپدیت باشد و او می بایستی که همیشه از آخرین تغییرات نرم افزارهای خود آگاهی کامل را داشته باشد.

خارج نشدن یک طراح از دایره امن ، ممانعت از یادگیری و استفاده از متد و نرم افزارهای جدید طراحی لوگو، باعث عقب رفت طراح و در نهایت سلب خلاقیت و موفقیت او خواهد شد.

 

 • استفاده از Ai در طراحی لوگو

هوش مصنوعی و استفاده از آن در عصر حاضر یک انقلاب بزرگ به حساب می آید، شاید بعد از اختراع کامپیوتر هوش مصنوعی مهم ترین اختراع نوع بشر باشد که می تواند زندگی انسان را دست خوش تغییرات بزرگی کند.

فارغ از آینده ی نا معلوم هوش مصنوعی و نقل قول های مختلف و حتی ترس هایی که فیلم های سینمایی در مخالفت با پیشرفت هوش مصنوعی بیان می کنند، چه ما خوشمان بیاید و یا نه علم مسیر خودش را طی خواهد کرد.

 

طراحی لوگو با هوش مصنوعی

 

سایت های جدیدی هستند که در زمینه طراحی لوگو آماده با کمک ai فعالیت می کنند و هروز هم به تعداد آن اضافه خواهد شد؛ از جمله معروف ترین آن می توان به سایت logoai اشاره کرد.

نکته ی مهم این است که یک طراح باید اتفاقات مربوط به هوش مصنوعی و موضوعیت آن با طراحی لوگو را دنبال کند. هنوز زود است که بگوییم صنعت طراحی لوگو به طور کل توسط هوش مصنوعی تسخیر خواهد شد یا خیر چراکه در حال حاضر نیز سایت هایی که در این زمینه فعالیت دارند خیلی کاربردی نیستند و درصد کمی از مارکت طراحی لوگو را به خودشان تخصیص دادند.

 

 برای مثال تصاویر در این مقاله با کمک هوش مصنوعی  ایجاد شده اند.

 

جمع بندی

در این مقاله سعی شد تا شما را با رازهای نهفته در طراحی لوگو و خلق یک لوگوی خوب آشنا کنیم.

به طور کلی یک لوگوی خوب به راحتی کسب و کار شما را در مقابل رقبا متمایز خواهد کرد. یک لوگوی مناسب فرقی ندارد که روی کارت ویزیت باشد و یا روی پروفایل اینستاگرام؛ یک لوگوی خوب باید خوب به نظر برسد، اما مهمتر از همه باید اهداف برندسازی خود را محقق کند و برای مخاطبان هدف خود جذاب باشد.

سایت محتواسل به عنوان اولین و تنها مرجع دانلود لوگوی یکبار فروش و خدمات تخصصی طراحی لوگو را با بهترین قیمت و تصمین کیفیت به صاحبان محترم کسب و کار ارائه میدهد که می توانید نمونه کار ها و شرایط طراحی را از طریق “این لینک” مشاهده فرمایید.

 

 

Loader image

فرمت های خروجی که سایت ما برای شما در نظر گرفته است، فرمت های رایج و کاربردی لایه باز هستند که در نرم افزارهای طراحی قابل اجرا می باشند. که این فرمت ها شامل PNG،eps،cdr می باشند.

خیر، بسته به طرح و ایده مد نظر شما و پیچیدگی طرح هزینه طراحی لوگو از ۳۰۰ هزار تومان آغاز می گردد.

بله، ازآنجایی که تمامی لوگوهای بر روی سایت به صورت لایه باز موجود می باشند؛ اگر شما با نرم افزارهای طراحی آشنا باشید به راحتی اینکار قابل انجام است، در غیر اینصورت تیم طراحی محتواسل تغییرات مد نظر شما را با دریافت هزینه ای اندک انجام خواهد داد.

سریع ترین و بهترین راه ممکن برای ارتباط با تیم حرفه ای و پاسخ گوی محتواسل ارتباط از طریق واتساپ و تلگرام می باشد. تیم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن پاسخگو ی شما هستند.

اکیداً خیر، لوگوهای یونیک و یکبارفروش موجود در سایت در صورت فروش، به هیچ عنوان امکان استفاده و یا فروش مجددا آن به شخص دیگر وجود ندارد.
چون این لوگوها مختص اولین شخصی است که اقدام به خرید آن نموده است و قصد ثبت کردن آن را دارد.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مطالب جذاب آموزشی

Open chat
1
آیا به کمک نیاز دارید ؟
سلام
میتونم کمکتون کنم ؟
0