0

توضیح ساده الگوریتم کبوتر و موبایل فرندلی – محتواسل

15 تیر 1399 امین سلیم خانی
الگوریتم کبوتر

در این بخش سعی داریم تا با زبان ساده به بررسی ویژگی های دیگر الگوریتم گوگل یعنی الگوریتم کبوتر بپردازیم.

شاید همانند بخش­های قبلی از این نام گذاری گوگل تعجب کنید اما همان­ طور که در قسمت­ های پیشین گفتیم این نام­ ها کاملاً هوشمندانه انتخاب شده ­اند.

ما با شنیدن نام کبوتر به یاد کبوتر نامه بر و توان مسیریابی آن­ها به ذهنمان می­ رسد. نحوه­ عملکرد این الگوریتم نیز بی ارتباط با این توانایی ذاتی کبوتر نخواهد بود.

همان­ طور که در تصویر پایین مشاهده می­ کنید، هدف از خلق این الگوریتم نتایج با کیفیت بالا و مرتبط با جستجوی محلی بوده است.

برای توضیح واضح­ تر شاید برای شما پیش آمده که در گوگل کلمه رستوران­ های اطراف من را جست­ و جو کرده باشید. این الگوریتم بر اساس منطق­ه هایی که برایش تعریف شده به ­دنبال بهترین نتیجه­ برای جست­ و جو شما می­ گردد.

نتیجه­ پیدا شده به المان­ های مختلفی ربط پیدا می­ کند و اگر شما سئو محلی بهتری برای وب­سایتان داشته باشید و نکاتی که در ادامه بیان می­ کنیم را رعایت کنید، می­ توانید به کسب و کارتان رونق دهید.

 

الگوریتم کبوتر گوگل

 

در ادامه به نکاتی خواهیم پرداخت که رعایت آن­ها باعث افزایش رتبه­ بندی شما خواهد شد و در آخر به ­صورت مختصر و مفید سئو محلی را برای درک بهتر این الگوریتم شرح خواهیم داد.

 

۱- صفحه ­هایی که به­ طور ناچیز و ضعیف بهینه سازی شده­ اند

 

در مقاله­ راه­کار­های سئو به نکاتی اشاره کردیم که باعث بهبود سئو و بیهنه سازی صفحات وب­ سایت شما می­ شود. به­ طور کلی ضعف در بهینه سازی صفحات تأثیر منفی در تمامی المان­ های سئو خواهد داشت که الگوریتم کبوتر نیز از این مهم مستثنی نیست.

با بهینه سازی مناسب صفحات، کبوتر گوگل جست­ و ­جو­ های کاربران را به شما خواهد رساند که این امر باعث بهبود کسب و کار شما خواهد شد.

 

۲- تنظیم نامناسب Google My Business

 

گوگل برای بهبود کسب و کارها ابزاری را با نام Google My Business تدارک دیده است. با کمک این ابزار شما به راحتی می­ توانید کسب و کارتان را به گوگل معرفی نمایید، اما خبر بد اینجاست که متأسفانه این ابزار فعلاً در ایران قابل استفاده نیست. پس از توضیح اضافی در مورد این ابزار خودداری می­ کنیم.

 

۳- ناسازگاری NAP

 

در نگاه اول به عبارت NAP بر خواهیم خورد که این عبارت در زبان انگلیسی مختصر شده­ کلمات Name (اسم)، Address (آدرس) و Phone (شماره تلفن) می­ باشد.

به این معنی که در اصل سئو محلی سه فاکتور اسم، آدرس و شماره تلفن عامل مهمی به­ حساب می­ آیند. سازگاری این سه عامل در وب­ سایت ­ها و سایت­ های مرجع بسیار مهم است.

سازگاری NAP باعث بهبود رتبه بندی شما خواهد شد چرا که ذاتاً گوگل بر کاربران خود متمرکز می­ باشد حال اگر شما مداوم نام، آدرس و شماره تلفن خود را تغییر دهید، باعث درج نمره­ منفی در کارنامه­ خود خواهد شد و کبوتر گوگل در مسیر یابی دچار مشکل خواهد شد و نمی ­تواند نامه­ هایش را بین شما و مخاطبانتان جاب­جا کند در نتیجه رتبه­ بندی شما کاهش می ­یابد.

برای رفع این مشکل سعی کنید همیشه با یک اسم، آدرس و شماره تلفن کسب و کارتان را  معرفی کنید.

 

۴- عدم استناد در دایرکتوری­ های محلی

 

آخرین نکته ای که باید رعایت کنید تا کبوتر گوگل نامه­ های شما را سریع­تر به مقصد برساند، استناد به دایرکتوری­های محلی می ­باشد.

اما دایرکتوری چیست؟

دایرکتوری­ وب­ سایت ­های مرجعی هستند که کاربر را به خواسته­ اش متصل می­ نماید. اگر شما جمله­ “استخر خیابان ولیعصر” را در گوگل جست­ و جو نمایید، ابتدا الگوریتم مرغ مگس­خوار تشخیص می­ دهد که شما به ­دنبال استخری در خیابان ولیعصر می­ گردید، اینجاست که الگوریتم کبوتر به سرعت با کمک دایرکتوری­ های محلی و با توجه به اطلاعات ثبت شده در وب­ سایت ­ها و سازگاری NAP نتایجی را در اختیار شما قرار می­ دهد.

همیشه سعی کنید با استفاده از سازگاری NAP و ثبت اطلاعاتتان در دایرکتوری­ ها به کبوتر گوگل در مسیر یابی کمک نمایید تا به ­طبع آن رتبه­ بندی شما در اثر جذب ترافیک افزایش پیدا کند.

اگر شما دارای کسب و کاری هستید که به مخاطبین محلی برای امرار معاش نیاز دارید حتما از قابلیت این الگوریتم برای افزایش بازده­ی کارتان استفاده نمایید.

 

در چند بخش از این مقاله به عبارت سئو محلی برخوردیم. سئو محلی چیست؟

 

می ­توان به این سوال این­گونه پاسخ داد که اگر شما کسب و کاری دارید که نیاز به حضور فیزیکی کاربرانتان در محل قرار گیری کسب و کارتان را دارید، در اصطلاح شما یک کسب و کار محلی دارید.

بهینه سازی وب­سایتتان مطابق با نیاز کاربران و هدف قرار دادن آن­ها در همان منطقه جغرافیایی یک بیهنه سازی محلی یا همان سئو محلی نام دارد.

تصور کنید که شما صاحب یک کافه در یکی از مناطق شهر هستید. خب امروزه بسیاری از کسب و کار­های آنلاین وجود دارند که نیازی به ارتباط مستقیم با کاربران محلی خودشان ندارد و نیازی هم به سئو محلی ندارند اما کسب و کار شما از این قاعده پیروی نمی ­کند و شما برای هدف قرار دادن مخاطبین محلی خود باید از سئو محلی استفاده نمایید.

استفاده از گوگل مپ، شبکه­ های اجتماعی، دایرکتوری­ های محلی از ابزار­های ساده­ و مدرن بهینه سازی محلی و همچنین پخش تراکت در محل از ابزار­ های سنتی بهینه سازی به­ شمار می ­روند.

در نهایت سئو محلی شامل تعدادی از عوامل است که به شما در رتبه بندی بهتر در موتورهای جستجو کمک می کند تا به مخاطبان محلی خود با کیفیت بسیار زیادی دسترسی پیدا کنید.

در ادامه به دیگر االگوریتم گوگل یعنی الگوریتم مساعد با موبایل یا همان موبایل فرندلی خواهیم پرداخت.

 

 

الگوریتم مساعد با موبایل (موبایل فرندلی)

 

الگوریتم موبایل فرندلی

 

سعی می­ کنیم این بخش را یکم متفاوت تر از بخش ­های گذشته بررسی نماییم چراکه مخاطرات آمده در تصویر بالا آنچنان توضیح دادنی نیستند و در ادامه به صورت کلی  سعی می­کنیم آن­ها را توضیح دهیم.

امروزه کاربران موبایل، سهم عظیمی از ترافیک اینترنت جهانی را به خود اختصاص داده اند. بیشتر مردم وقت خود را با گوشی همراه می­ گذرانند، مخصوصاً در کشور ما که این موضوع نسبتاً رو به افزایش است.

شاید شما با استفاده از گوشی تلفن همراه خود وارد آدرس اینترنتی بشوید و شاهد بهم ریختگی صفحه و تصاویر نسبت به زمانی که آن آدرس را در مرورگر کامپیوتر باز می­ کردید باشید. این همان موضوع مورد بحث ما است.

 

 

با توجه به تصویر بالا عکس سمت چپی که با ضربدر قرمز نمایش داده شده است از نظر الگوریتم مساعد با موبایل بهینه سازی نشده است اما عکس سمت راست که با تیک سبز رنگ مشخص شده از نظر این الگوریتم بهینه سازی شده است.

اما چگونه بفهمیم که وب­ سایت ما برای گوشی موبایل بهینه شده است یا خیر؟

گوگل این مشکل شما را حل کرده تنها کافی است عبارت ” Mobile Friendly”را در گوگل جست­ و جو نمایید.

 

با استفاده از نوار جست­ و جو همان­ طور که در تصویر بالا مشاهده می­ کنید دامنه وب­ سایت خود را وارد می­ کنید و بر روی گزینه­ RUN TEST کلیک نمایید. اگر وب­سایت شما برای گوشی تلفن همراه بهینه سازی شده باشد با پیغام زیر مواجه می­شوید:

 

 

عدم وجود یک نسخه بهینه شده برای موبایل از وب­ سایت و پیکربندی نادرست میدان دید یا viewport، باعث عدم سئو وب سایت شما از نظر الگوریتم مساعد با موبایل (موبایل فرندلی) می­شود.

در پایان دو الگوریتم کبوتر و مساعد با موبایل را بررسی کردیم و امید است با رعایت نکته­ های بیان شده وب سایت بهینه شده­ ای داشته باشید و در کسب و کارتان پیشرفت کافی را داشته باشید.

 

 

 

امین سلیم خانی
امین سلیم خانی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) ( کد تخفیف و هدیه ) عضویت در کانال

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    لینک کوتاه :