0

آموزش و توضیح ساده الگوریتم پاندا گوگل – محتواسل

۱۸ خرداد ۱۳۹۹ امین سلیم خانی

گوگل به صورت مرتب یک­بار یا دوبار در ماه بروز رسانی الگوریتم را انجام می­ دهد. برای اینکه بتوانیم به درک صحیحی از الگوریتم­ های گوگل برسیم باید به­ صورت جداگانه هریک را مورد بررسی قرار دهیم.

ما در این مقاله به صورت دقیق به بررسی مهم­ترین الگوریتم های گوگل که مستقیماً بر محتوا اثر می­ گذارند خواهیم پرداخت. اگر شما کمی باهوش باشید می­توانید با خواندن این مقاله به درک صحیحی از تأثیر این الگوریتم­ ها در محتوا نویسی برسید و با رعایت کردن آن بتوانید محتوای سئو شده بهتری را ارائه دهید.

 

 

 

الگوریتم پاندای گوگل

 

۱- الگوریتم پاندا

گوگل پاندا، در گذشته پیش از اینکه بخشی از الگوریتم اصلی گوگل باشد مانند نوعی فیلتر عمل می­ کرد اما به­ طور رسمی در ژانویه سال ۲۰۱۶ در رتبه بندی الگویی قرار گرفت.

الگوریتم گوگل پاندا سعی می­ کند که سایت­هایی که از نظر محتوایی کم کیفیت، کم حجم و همچنین حالت اسپم گونه دارند را پیدا کند و به آن­ها نمره­ پایینی اختصاص دهد که این موضوع باعث افت رتبه ­بندی سایت می­ شود.

خب حالا باید چی­کار کنیم که الگوریتم پاندا به وب سایت ما نمره­ بالاتری بدهد ؟

جواب این سوال ساده اما بسیار وقت گیر است اما مطمئناً وقتی که می­ گذارید ارزشش را خواهد داشت.

همانطور که گفته شد هدف این الگوریتم بررسی سایت­ هایی است، که کیفیت محتوایی پایینی دارند و در نهایت این سایت­ ها را رتبه بندی می­ کند. برای اینکه سایتمان را با این الگوریتم هماهنگ کنیم باید نکاتی را رعایت کنیم که در ادامه به آن­ها خواهیم پرداخت.

 

محتوای تکراری و سرقت ادبی:

محتوای تکراری و سرقت ادبی همانند یک سم کشنده در مقابل وب­سایت شما عمل می­ کند. اگر نمی­ خواهید وب­سایتتان در تیر راس الگوریتم پاندا قرار گیرد و رتبه­ بدی را به شما تعلق دهد، باید در محتوا نویسی دقت بسیاری را انجام دهید.

راه­های زیادی است که از یونیک بودن محتوای نوشته شده اطمینان حاصل نمایید. اگر شما صاحب وب­سایتی هستید که مشغله­ زیادی دارید و وقت نوشتن محتوای منحصر به فرد و با کیفیت را ندارید، باید شخصی را برای این کار استخدام کنید و یا از وب­سایت ­های فروش محتوا، محتوای با کیفیت و منحصر به فرد خریداری کنید، چراکه اگر این کارو انجام ندهید و از مطالب موجود در اینترنت، سعی بر پر کردن سایت خود کنید با الگوریتم پاندا روبرو خواهید شد و پاندای مهربان تبدیل به یک پاندای خشمگین می­ شود و شما را به سختی مجازات می­ کند و این مجازات برای شما به قیمت تضعیف کسب و کارتان تمام خواهد شد.

مقابله با محتوای تکراری راه­های مختلفی دارد. مثل استفاده از ریداریکت ۳۰۱ و همچنین افزونه­ های راهنمایی کننده­.

برای مقابله با سرقت ادبی نیز این موضوع کاملاً به شخصی که وظیفه­ محتوا نویسی را بر عهده دارد باز می ­گردد، درج محتوای سرقت شده بدون ذکر منبع آن بسیار مخرب خواهد بود پس حتما به آن توجه کنید.

 

محتوای کم حجم :

پیش­تر در مقاله­ راه­کار های سئو باهم به بررسی میزان حجم محتوای بهینه پرداختیم. گوگل از شما انتظار ندارد که مثل یک نویسنده­ ماهر محتوایی بلند تولید کنید اما محتواهای کوتاه و کم کیفیت، پاندا را از خواب شیرین زمستانی اش بیدار می­ کند و این کار بسیار او را ناراحت می ­کند، پس با رعایت حجم محتوای خود سعی کنید پاندا را همیشه خوشحال نگه دارید.

 

اسپم­ها یا همان هرزنامه­ های تولید شده توسط کابران:

هرزنامه ­ها انواع مختلف و تأثیر زیاد بر افت سرعت وب سایت شما دارند. شما ممکن است یک وب مستر حرفه­ ای و مسلط به سئو باشید و وبسایت­تان از نظر محتوایی و دیگر المان­ها کیفیت خوبی از نظر گوگل داشته باشد، اما اگر کاربران سایت شما خواسته یا ناخواسته باعث ایجاد هرزنامه­ هایی در وب سایت شما شوند، از نظر الگوریتم پاندا این موضوع بر روی رتبه بندی شما تأثیر منفی می­ گذارد.

برای جلوگیری از همچنین چیزی باید به عنوان وب مستر همواره به نکات جلوگیری از ایجاد هرزنامه­ ها توجه کنید و با مانیتور کردن فعالیت کاربران وب سایتتان از نمره­ بدی که وجود هرزنامه­ ها برای شما رقم می­زنند، جلوگیری نمایید.

 

استفاده­ زیاد از کلیدواژه­ ها:

همان­طور که می­ دانید استفاده از کلیدواژه­ ها یکی از اصلی ترین نکات محتوا نویسی است که تأثیر مستقیم در سئو وب سایت شما دارد. انتخاب کلیدواژه­ مناسب و نحوه به ­کار بردن آن در محتوا نیاز به حوصله و البته تخصص در امر محتوا نویسی را طلب می­ کند.

همان قدر که کلیدواژه ­های مناسب در محتوا رتبه­ بندی سئو شما را افزایش می­ دهد، استفاده غلط از آن­ها نیز تأثیر برعکس در سئو وب سایت شما دارد.

اگر می­خواهید پاندا را از هجمه­ کلیدواژه­ ها گیج نکنید لازم است به این بیت از نظامی گنجوی توجه کنید که :  

کم گوی و گزیده گوی چون در/ تا ز اندک تو جهان شود پر

با رعایت این بیت زیبا می­ توانیم پاندا را از گیج شدن نجات دهیم. زمانی­ که شما از کلیدواژه­ های زیادی در یک محتوا استفاده می­ کنید پاندا را در بررسی دقیق محتوای نوشته شده به زحمت می­ اندازید و این امر باعث می­ شود که او نتواند، امتیاز مثبتی را از بخش کلیدواژه ­ها در رتبه ­بندی محتوای شما به وب سایتتان بدهد.

 

رابط کاربری ضعیف:

از آنجایی که پاندا بسیار بازیگوش است اصلاً خوشش نمی­ آید که وقتش را در سایتی بگذراند که حوصله­ اش را سر می ­برد.

وب­سایت شما باید از نظر رابط کاربری قوی باشد. رابط کاربری در جذب مخاطبین نقش به­ سزایی دارد. از جمله نکاتی که یک سایت با رابط کاربری قوی را با یک سایت، با رابط کابری ضعیف متمایز می­ کند، ناوبری آسان و دسترسی راحت کاربر در وب سایت شما می ­باشد.

به­ طوری­ که کاربری که وارد وب سایت شما می­ شود باید به سادگی بتواند به قست­ های مختلف وب سایت دسترسی پیدا کند.

دیگر پارامتر مهم طراحی واکنشگرا و گرافیکی جذاب است. قطعاً اگر مخاطبی وارد سایتی شود که هیچ اثری از رنگ، انیمیشن و المان­ های مولتی مدیا در آن نباشد، وقتش را در آن وب سایت صرف نمی­ کند.

استفاده از طرح­های گرافیکی جذاب و رنگ بندی زیبا، یکی از نکات مهم در ایجاد یک رابط کاربری مناسب می ­باشد.

دیگر پارامتری که برای راضی نگه داشتن پاندا باید انجام دهیم تا حوصله­ او سر نرود، دسته­ بندی و نحوه­ قرار دادن محتوا­ها در وب­سایت است. هرچه تلاش شما برای طراحی یک وب سایت جذاب بیشتر باشد، رابط کاربری بهتری را رقم می ­زنید، که این موضوع علاوه بر این که باعث می­ شود مخاطبین وقت زیادی را در وب سایت شما صرف کنند، به نحوی دل پاندا را به ­دست آوردید و باعث می­ شوید به شما امتیاز مثبتی را دهد.

در آخر با خصوصیات پاندا آشنا شدید، حالا می­ دانید او به چه چیزی علاقه دارد و از چه چیز­های بیزار است و او را خشمگین می­ کند.

با رعایت این نکات شما می ­توانید به پیشرفت رتبه­ سئو و در نهایت بهبود وضعیت کسب و کارتان دست یابید.

در مقاله­ بعدی دیگر الگوریتم گوگل یعنی الگوریتم پنگوئن را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

امین سلیم خانی
امین سلیم خانی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) ( کد تخفیف و هدیه ) عضویت در کانال

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :